poniedziałek, 29 lutego 2016

Prawa kobiet w stanie błogosławionym

BEZPŁATNA OPIEKA ZDROWOTNA
 Ciężarna ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej przez okres ciąży, przy porodzie, aż do końca połogu (do 6. tygodnia po urodzeniu dziecka). Opieka ta obejmuje wizyty kontrolne u wybranego lekarza, zlecone badania, poród, opiekę okołoporodową i połogową. Ten przywilej przysługuje ci nawet wtedy, gdy nie jesteś ubezpieczona. Możesz też liczyć na refundację leków. Niektóre przychodnie (częściej te prywatne) gwarantują obsługiwanie poza kolejnością. Warto wiedzieć, że polskie prawo gwarantuje ci również wybór szpitala, w którym urodzisz, wybór pozycji do rodzenia, darmowy poród rodzinny. Każda ciężarna (zresztą jak każdy pacjent) ma prawo do: rzetelnej informacji, odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, intymności, poufności i wglądu w swoją dokumentację medyczną.
KOMUNIKACJA MIEJSKA - SPECJALNE MIEJSCE W AUTOBUSACH I TRAMWAJACH, MOŻLIWOŚĆ NIE ZAPINANIA PASÓW W SAMOCHODZIE
 Miejsca wyraźnie oznaczone odpowiednimi nalepkami gwarantują ciężarnym prawo do ich zajmowania. W przypadku problemu z wyegzekwowaniem tego przywileju, obsługa pojazdu ma obowiązek kobiecie pomóc. W samochodzie masz prawo nie zapinać pasów bezpieczeństwa, wystarczy mieć przy sobie zaświadczenie o tym, że jesteś w ciąży.
PIERWSZEŃSTWO W KOLEJCE DO KASY
 Niestety, obecnie nie ma obowiązku obsługiwania poza kolejnością (kiedyś był taki przepis). Masz prawo do pierwszeństwa tylko w kasach lub miejscach wyraźnie do tego oznaczonych. Możesz liczyć na uprzejmość urzędników, którzy przy braku sprzeciwu innych czekających mogą obsłużyć cię poza kolejnością.
PRACA - WYPOWIEDZENIE, URLOP MACIERZYŃSKI, STAŁA PENSJA I PRZWILEJE W CODZIENNEJ PRACY
 Polskie prawo gwarantuje ciężarnym szczególną ochronę. Kobieta nie może być zwolniona z pracy przez cały okres ciąży, nawet jeśli w tym czasie wygasa jej umowa na czas określony oraz wtedy, gdy w ciążę zaszła w trakcie okresu wypowiedzenia. Wówczas umowa zostaje przedłużona do dnia rozwiązania. W przypadku umowy na czas nieokreślony, ochrona przed zwolnieniem trwa do końca okresu urlopu macierzyńskiego. Rozwiązanie umowy z ciężarną jest możliwe tylko w przypadku upadłości firmy bądź jej likwidacji. Niemożliwe jest natomiast zmniejszenie pensji ciężarnej oraz wypowiedzenie innych warunków pracy. Jeśli pracujesz, będąc w ciąży, nie możesz wykonywać szkodliwej i uciążliwej pracy (listę takich zajęć znajdziesz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10.09.1996 r.). Pracodawca nie może również wymagać od ciebie pracy po godzinach oraz w nocy (nawet jeśli do tej pory tak pracowałaś). Nie może również wysyłać cię w delegacje poza miejsce pracy. Masz prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. wynagrodzenia (zwolnienie lekarskie), zwalniania się z pracy na badania lekarskie i wykorzystania przed porodem co najmniej 2 tygodni urlopu macierzyńskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz