piątek, 11 marca 2016

Wizyta u dentysty to zło konieczne??

Kiedy podejmiemy decyzję o długo odkładanej wizycie u stomatologa i w kalendarzu zbliża się Ten dzień, wiele osób zaczyna rozmyślać na temat tego co może go spotkać w gabinecie. Czy będzie bolało? Od czego w ogóle trzeba zacząć leczenie? Może skoro nie boli żaden ząb lepiej odwołać spotkanie? Nic bardziej mylnego! Regularny przegląd jest konieczny przynajmniej co 6 miesięcy.
W przypadku kiedy od ostatniej wizyty minęło sporo czasu, możliwe jest, że na pierwszej wizycie potrzebny będzie skaling, a lekarz dentysta nie podejmie się właściwego leczenia żadnego z ubytków. Takie postępowanie pozwoli na prawidłową ocenę stanu uzębienia, tzn dokładne zbadanie jakości obecnych wypełnień, odróżnienie próchnicy od przebarwień oraz zdiagnozowanie stanu przyzębia. Sam zabieg polega na usunięciu nagromadzonego kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego lub, obecnie dużo rzadziej, ręcznego. Skaling nie należy do bolesnych procedur, wyjątkiem są czasem odsłonięte szyjki zębowe (w tym wypadku najczęściej wystarczy powierzchowne znieczulenie bez użycia igły). Oczyszczanie zębów z kamienia jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania. Następnie stomatolog może wykonać piaskowanie, czyli usuwanie osadów za pomocą strumienia drobnoziarnistego proszku pod wysokim ciśnieniem. Nie jest to bolesne aczkolwiek dosyć brudzące i zapewne działające na niekorzyść makijażu pacjentek. Na koniec powierzchnie zębów należy wypolerować. Lekarz na pierwszej wizycie może zdecydować się na opracowywanie ubytków, w przypadku niewielkiej ilości próchnicy znieczulenie nie będziepotrzebne, w przeciwnym wypadku dentysta zaproponuje znieczulenie, z którego warto skorzystać (dobrze podane nie stanowi zagrożenia dla zdrowia). Są jednak pacjenci o tak wysokim progu bólu, którzy się na nie nie decydują. Następnie stomatolog użyje turbiny- końcówki wysokoobrotowej z wiertłem diamentowym i chłodzeniem wodnym służącej do cięcia szkliwa, później mikrosilnika-końcówki wolnoobrotowej stosowanej do głębiej położonych tkanek zęba. W przypadku, gdy lekarz zaproponuje nam rodzaj wypełnienia ostatecznego (są sytuacje kiedy należy założyć opatrunek lub uzupełnienie tymczasowe) najlepiej zdecydować się na materiał światłoutwardzalny. Kompozyt jest obecnie najlepszym wyborem, zapewnia największą szczelność oraz doskonałe warunki estetyczne. Założone wypełnienie nie powinno być szorstkie ani odczuwalne po zagryzieniu zębów, takie sytuacje należy zgłosić dentyście przed zakończeniem wizyty.
W sytuacji, kiedy podczas opracowywania ubytku okaże się, ze jest on bardzo głęboki i sięga miazgi niezbędne będzie leczenie kanałowe. Co to oznacza dla pacjenta? Konieczność zgłoszenia się przynajmniej na jeszcze jedną wizytę, która zapewne nie będzie krótka, dodatkowe koszty (cena takiego leczenia zależy od ilości kanałów w zębie, szóstki mogą ich mieć nawet 4 oraz anatomii, bo leczenie pod mikroskopem skomplikowanych kanałów jest droższe- aczkolwiek dużo bardziej dokładne) i trochę cierpliwości. Po więcej informacji odsyłam do artykułu o leczeniu endodontycznym. Zdarza się też tak, że zęba nie da się uratować (duże rozchwianie z powodu chorób przyzębia, znaczne zmiany około wierzchołkowe, rozległą próchnica, złamania) i dentysta dokona ekstrakcji. Obecnie również ten zabieg w większości przypadków da się przeprowadzić bezboleśnie lub znacznie zmniejszyć ból i poprawić komfort pacjenta.
U dentysty nie musi być strasznie. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, skutecznym środkom znieczulającym i fachowej pomocy komfort pacjentów obecnie jest na bardzo wysokim poziomie. A jeśli dołączmy do tego regularne przeglądy i dbałość o higienę wizyty w gabinecie stomatologicznym mogą być nawet miłe.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz